Filosoficafé: Kärlek - om visdom till kärlek

Datum: 1 november
Tid: 14:00 – 15:30
Plats: Uppsala konstmuseum

Kan kärlek sträcka sig bortom människan – till andra arter, naturen och livet självt? Med utgångspunkt i Eija-Liisa Ahtilas konst bjuder vi in till ett öppet samtal om kärlekens kraft, gränser och möjligheter. Samtalet leds av Sofia Franzén, filosofisk praktiker. 

filosoficafé.png

Om filosoficaféet

På filosoficaféet är frågor och egna erfarenheter viktiga. Du behöver inga förkunskaper – nyfikenhet och lust att tänka tillsammans räcker långt. Samtalet har ett öppet och strukturerat upplägg där olika perspektiv får ta plats. 

Utställning: A Possible Image – of what is just becoming reality 

Filosoficaféet är kopplat till utställningen A Possible Image – of what is just becoming reality, som visas på museet. I rumsliga videoinstallationer utforskar Eija-Liisa Ahtila relationer mellan människor, djur, växter och andra livsformer. Verken väcker frågor om samexistens och vår plats i den levande världen. 

Dagens tema: Kärlek 

I några av sina verk här laborerar konstnären Eija-Liisa Ahtila med vår likhet med vår närmaste artsläkting schimpansen. Carl von Linné kunde i själva verket aldrig riktigt urskilja en väsentlig artskillnad mellan schimpans och människa, och placerade oss i samma grupp: homo, men med tillägget sapiens, som betyder vis. Vi fick kallas för Homo sapiens, den visa människan. Kan vi då med vår artspecifika vishet hitta fram till en artöverskridande kärlek och omsorg?

Humanismen, som lyfter fram alla människors lika värde och okränkbarhet, är den inte art-självisk? Kunde vi utvidga humanismen till en -ism som erkände det lika värdet hos allt som lever och inkludera det i vår etiska omsorg? Vore det inte önskvärt, vore det till och med nödvändigt – men vore det möjligt?

Hur kan vi bygga en etik på inte bara ”kärlek till visdom” utan också ”visdom till kärlek”. Ett etiskt förhållningssätt som handlar om av-självning eller utvidgning av självet? Men är inte självet samtidigt en förutsättning för kärlek - å andra sidan tycks det begränsa den. Kärlek handlar om band men behöver samtidigt åtskillnad. Hur är olikhet både en förutsättning och hinder för kärlek? Kan man älska allt på samma sätt och på samma plan? Eller åtminstone på olika sätt och i olika grad?

Vad har du för erfarenhet av artöverskridande kärlek? På vilket sätt älskar man en växt, ett djur, naturen, andra människor? Hur kan vi förstå kärlekens villkor, möjligheter och former? Vad är kärlekens potential?

Kommande filosoficafé 

Filosoficaféet arrangeras även den 15 november. 

Boka 

Boka biljett via Tickster


Pris 

  • Ordinarie: 100 kronor 
  • Under 26 år och studenter: 50 kronor 
  • Entré till utställningen ingår i biljettpriset

Det går även att förbeställa kaffe eller te samt kaka för 50 kronor. 


Mat och dryck 

Museets café har öppet fram till museets stängning och serverar fika, lättare mat samt varma och kalla drycker. 


Kontakt 

För allmänna frågor:
Telefon: 018-727 24 82; 018-726 88 45; 018-727 25 41
E-post: konstmuseum@uppsala,se

Kontaktcenter Uppsala kommun
Telefon: 018-727 00 00

Öppettider:
Tisdag–onsdag: 11.00–17.00   
Torsdag: 11.00–21.00   
Fredag–söndag 11.00–17.00